Zákon č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací z dubna roku 2019 klade další povinnosti na bedra místní samosprávy, ale také základní a mateřské školy. V průběhu září 2020 začala platit pravidla přístupnosti i na stávající weby, a tudíž by k dnešnímu dni měly všechny weby místních samospráv a škol vyhovovat pravidlům přístupnosti.

Přístupný web je takový web, který umožní znevýhodněnému uživateli přes jeho zdravotní handicap za pomoci určitých asistivních technologií využívat web efektivně. Znevýhodněný uživatel tak bude schopen bez větších problému dosáhnout svého cíle.

Přístupnost jako téma není v českém prostředí ničím novým (již dříve se přístupností zabývala např. vyhláška č. 64/2008 Sb., o přístupnosti), některá pravidla, která zákonná regulace přináší jsou pro weby obcí a škol přeci jen nová.Samotná pravidla přístupnosti definuje zejména harmonizovaná norma EN 301 549 V1.1.2 (2015-04), respektive metodika WCAG 2.1. Ministerstvo vnitra na svých webových stránkách zveřejnilo metodický pokyn, který definuje jednotlivé požadavky na přístupnost.

V SMS-služby s. r. o. jsme si vědomi toho, že na zástupce místních samospráv a ředitele škol jsou v dnešní době kladeny nemalé požadavky, proto jsme ve spolupráci se Sdružním místních samospráv ČR připravili publikaci, která jednoduchým a návodným způsobem představuje problematiku přístupnosti včetně konkrétních příkladů jak si otestovat svůj vlastní web. Při přípravě publikace jsme nezůstali pouze o požadavků přístupnosti, obsahem této publikace jsou tak i obsahové požadavky na obecní a školní web.

K tématu přístupnosti jsme schopni nabídnout školení na míru, které Vás provede nejen problematikou samotné přístupnosti, ale také problematikou obsahu Vašich webových stránek. Po absolvování školení budete schopni vytvořit Váš web tak, aby splňoval veškeré požadavky po obsahové stránce. Zároveň si budete schopni Váš web otestovat dle pravidel přístupnosti a být schopni identifikovat největší bariéry Vašeho webu z pohledu těchto pravidel.

V případě dalších informací nás kontaktujte na emailu michal.hinda@sms-sluzby.cz, nebo na telefonickém kontaktu 734 180 507 (Michal Hinda).

Na začátek stránky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci, a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací