SMS-služby provozují pro klienty svých pověřenců z řad škol bezplatnou právní poradnu, v níž působí odborníci s rozsáhlou teoretickou i praktickou zkušeností.
Právní poradna pro školy se věnuje všem typům právních problémů, se kterými se vedení škol při své činnosti setkává.
Oslovit ji můžete na adrese skolavpravu@sms-sluzby.cz.
Odpovědi na položené dotazy zpracováváme obvykle ve lhůtě 5 pracovních dnů.
Právní poradna pro školy je zajišťována ve spolupráci s AK Tycová a partneři.
Obracím se na vás s dotazem ohledně případu v mateřské škole, kdy jde o poskytnutí výjimečné medikace.
Dítě je vedené jako vážný alergik. Nyní nastala nečekaná situace, kdy se dítěti vážně změnil zdravotní stav; není ale zřejmé, co přesně tuto reakci vyvolalo.
Zákonný zástupce nás jako MŠ a potažmo paní učitelky požádal, zda bychom mohli v případě, že se tato situace zopakuje, dítěti podat medikaci (jako první pomoc do příchodu matky či záchranné služby).
Jednalo by se o lék bez předpisu na alergii. Mateřská škola ale není zdravotní středisko a podávání medikace je zakázano.
Zajímalo by mne jak správně postupovat, zda ve výjimečném případě můžeme uzavřít dohodu s tím, že MŠ by podala tuto medikaci, pokud alergický záchvat nastane.
Jelikož podávání medikace není speciálně upraveno v žádném právním předpisu vztahujícím se ke školství, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo stanovisko k problematice podávání léku v mateřských a základních školách.
Dostupné na stránce:
https://www.pedagogicke.info/2021/09/stanovisko-msmt-k-poskytovani.html
Ačkoliv se v tomto stanovisku hovoří o nutném a pravidelném podávání léků dětem, informace jsou použitelné i na případ uvedený v dotazu.
„Podávání léků dětem v mateřských a žákům v základních školách (za předpokladu, že žáci navštěvující školy poskytující střední vzdělání a studenti Vyšších odborných škol již dokáží být v této oblasti samostatní) sice není povinností pedagogů (s výjimkou, kdy by dítěti hrozila vážná újma na zdraví), na druhé straně jim to ale žádná legislativa výslovně nezakazuje. Pokud tuto službu však bude poskytovat, přebírá také za ni odpovědnost. Škola nemůže rodičům nemocného dítěte nebo žáka ukládat žádné povinnosti vzhledem k podávání léků a k dalším činnostem v rámci doby vyučování ve škole. Nemůže také rozhodovat o tom, zda nemocné dítě, žák nebo student smí nebo nesmí vykonávat běžné činnosti ve škole nebo jej vylučovat z mimoškolních aktivit – to může rozhodnout pouze na základě doporučení odborného lékaře.
MŠMT proto doporučuje rodičům, aby při pravidelném užívání léků o toto školu společně s vyjádřením lékaře a doporučením dávkování léků písemně požádali a předložili svůj písemný souhlas k uvedeným úkonům. Ředitel/ka školy pak může určit odpovědnou osobu a jejího náhradníka k podávání léků. Je třeba se souhlasem rodičů zajistit, aby poskytovatelem zdravotní péče byli příslušní zaměstnanci poučeni o podávání léků ve stejném rozsahu, jako byli poučeni rodiče dítěte. Musí být zejména zajištěno předání informací o dávkování, náležité péči, příznacích a projevech onemocnění a možných komplikacích, přičemž tato informace musí být předána ze strany odborně způsobilých osob. Je rovněž žádoucí nastavit formalizovanou evidenci tak, aby odpovědná osoba zapsala čas podání léku a dávkování a potvrdila podání svým podpisem. Podávání léků dětem v mateřských a žákům v základních školách je proto na dohodě mezi rodiči dítěte nebo žáka a ředitelstvím školy. Netýká se však takového podávání léků, které je vyhrazeno odborně způsobilým osobám a z toho důvodu nemůže být svěřeno ani rodičům.!
V případě Vámi popsaného silného alergického záchvatu se bude pravděpodobně jednat o stav ohrožující život, v tomto případě je vždy nutné volat tísňovou linku 155 a řídit se pokyny operátora.
Na základě všeho výše uvedeného, je vhodné:
- opatřit si od rodiče dítěte písemnou žádost k podávání léku, ve které bude uveden důvod podání léku, o jaký lék se jedná, případně způsob podávání tohoto léku.
- Zároveň doporučuji, aby rodiče dítěte dodali zprávu od ošetřujícího lékaře dítěte, kde bude potvrzeno, jaký lék může být dítěti podán a v jakém množství.
V případě akutního stavu, jež byl popsán v dotazu, je i přes podání léku (na základě písemné žádosti rodiče) nutné kontaktovat lékařskou pomoc. Ať už pomocí linky 155, ošetřujícího či jiného lékaře. Pouze lékař může rozhodnout o zdravotním stavu dítěte a navrhnout další kroky ke zlepšení akutního stavu dítěte.
Povinnost zajišťovat bezpečnost a ochranu dětí při vzdělávání vyplývá z ust. § 29 odst. 2 školského zákona. Jedná se tedy o zákonnou povinnost. V případě nesplnění této zákonné povinnosti v podobě neposkytnutí potřebné pomoci, která vyplývá z povahy svého zaměstnání dochází k naplnění skutkové podstaty trestného činu neposkytnutí pomoci dle § 150 odst. 2 trestního zákoníku.
Jelikož akademický pracovník není lékařem či zdravotníkem, splní svou zákonnou povinnost potřebné pomoci tím, že kontaktuje tísňovou linku a bude se řídit pokyny operátora. Pokud má tento pracovník k dispozici lék dle doporučení rodiče a ošetřujícího lékaře, je nutné toto sdělit operátorovi tísňové linky.