Starostův infoservis - to je přehled toho nejdůležitějšího z komunální oblasti: novinky, souvislosti, doporučení, informace o proběhlých i nadcházejících akcích. Každé pondělí ráno ve vaší e-mailové schránce!

 

krásný podzim se starostovým infoservisem!

 

Vážené paní starostky, vážení páni starostové, milí přátelé,

v následujících týdnech se funkcí ujmou nově zvolení zastupitelé. Pro mnohé bude působení ve vedení obce již rutinní záležitostí, na druhé straně však do nejdůležitějších orgánů obcí usedne i nezanedbatelné množství nováčků.

Ačkoliv si to občané ne vždy uvědomují, správa obce je velmi komplikovaným úkolem. Vedle operativního řešení nejrůznějších problémů, které vyžaduje alespoň základní vhled do širokého spektra různých zcela nesouvisejících oborů lidské činnosti, se představitelé obcí potýkají také s obrovským množstvím nejrůznějších legislativních požadavků.

Množství administrativní a další zátěže, kterou stát na obce a jejich představitele klade, bohužel rozhodně neklesá, jak ukazuje i smutný trend poklesu počtu kandidátů ve volbách do zastupitelstev obcí.

I v této oblasti však SMS ČR může být pro každou obec užitečným pomocníkem. Náš legislativní tým složený z nadšených odborníků na různé aspekty fungování samosprávy bojuje za zájmy obcí při jednání s ministerstvy, dalšími úřady, zájmovými organizacemi i zákonodárci.

V praktické rovině pak může pomoci právní poradna, kterou našim členským obcím nabízíme. Funkcionářům či zaměstnancům členské obce stačí zaslat svůj konkrétní dotaz na e-mail poradna@smscr.cz a vyčkat na fundovanou odpověď. Jsme tu pro vás!

Přeji všem čtenářům klidný podzim, představitelům a zaměstnancům obcí pak úspěšné ustavující zasedání zastupitelstva a hodně sil v celém volebním období.

Mgr. et Mgr. Dominik HRUBÝ


 

ODCHODNÉ OD A DO Z

 

Nárok na odchodné podle obecního zřízení | O posledním zářijovém víkendu byla zvolena nová zastupitelstva a nemalý počet dosavadních funkcionářů ve vedení svých obcí končí. V souvislosti s tím některým z nich vzniká nárok na odchodné. Jaké pravidla zákon o obcích stanoví? Na to odpovídá přehledový článek, který pro vás připravil kolega Dominik Hrubý.

Zdroj: SMS ČR. Komu po volbách vznikne nárok na odchodné a v jaké výši? Dostupné z: https://www.smscr.cz/o-sms-cr/aktuality/komu-po-volbach-vznikne-narok-na-odchodne-a-v-jake-vysi-3071cs.html 

LEGISLATIVA
 

Na Pražském hradě proběhly summity EPC a EU | Ve dnech 6. a 7. října proběhl první summit Evropského politického společenství (EPC) a summit členských zemí EU. Sešli se zde zástupci více než 40 zemí. Cílem summitu měla být spolupráce na řešení otázek bezpečnosti, stability a energetické nezávislosti.

Zdroj: E15.cz. PŘEHLEDNĚ: Summit Evropského politického společenství v Praze. Delegace čítají 2500 hostů. Dostupné z: https://www.e15.cz/summit-eu-praha-rijen-2022

Sněmovna by měla schvalovat státní rozpočet na rok 2023 koncem listopadu | Sněmovna by měla schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok na schůzi, která začne 29. listopadu, tedy nejspíše ve středu 30. listopadu. Předpokládá to schválený harmonogram projednávání rozpočtu. Návrh státního rozpočtu na příští rok předvídá schodek 295 miliard korun. První čtení návrhu rozpočtu se má uskutečnit ve středu 26. října.

Zdroj: ČTK. Sněmovna by měla schvalovat státní rozpočet na příští rok koncem listopadu. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/snemovna-by-mela-schvalovat-statni-rozpocet-na-pristi-rok-koncem-listopadu/2264666

Výsledky senátních voleb byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů | Výsledky letošních senátních voleb byly v úterý 4. října vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Kandidáti koalice Spolu uspěli ve 20 z 27 obvodů. Opoziční ANO dokázalo vyhrát pouze ve třech obvodech. Z kandidátů za Starosty uspěl jediný, z kandidátů Pirátů, SPD a ČSSD nevyhrál žádný. 

Zdroj: ČTK. Výsledky senátních voleb byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vysledky-senatnich-voleb-byly-vyhlaseny-ve-sbirce-zakonu/2266128

Domluvenou koalici mají asi dvě třetiny statutárních měst | Dva týdny po komunálních volbách mají alespoň předběžně domluvenou koaliční spolupráci zhruba dvě třetiny statutárních měst. Těch je v Česku celkem 27. Koaliční smlouva byla podepsána již např. ve Zlíně, ve Znojmě či v Přerově. Naopak jednání příliš nepokročila například v Praze nebo Brně.

Zdroj: ČTK. Domluvenou koalici mají zhruba dvě třetiny statutárních měst. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/domluvenou-koalici-maji-zhruba-dve-tretiny-statutarnich-mest/2265705 

Z MINISTERSTEV

 

Mimořádná dotační výzva MPSV | Dotační titul je připraven v rámci širší spolupráce a partnerství MPSV s organizací UNICEF, která na území České republiky napomáhá v reakci na uprchlickou krizi způsobenou ozbrojeným konfliktem na Ukrajině, zejména v oblasti ochrany dětí. V dotační výzvě pro rok 2022 je na stanovený účel alokována částka 12 miliard Kč. Oprávnění žadatelé mohou předkládat MPSV žádosti o dotaci v termínu do 31. 10. 2022.

Zdroj: SMS ČR. Mimořádná dotační výzva Ministerstva práce a sociálních věcí. Dostupné z: https://www.smscr.cz/o-sms-cr/aktuality/mimoradna-dotacni-vyzva-ministerstva-prace-a-socialnich-veci-3068cs.html

Hubáčková opouští MŽP, Hladík by ji měl nahradit tento týden | Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková se rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na vládní funkci. Končící ministryně očekává, že předá úřad lidoveckému místopředsedovi Petru Hladíkovi v tomto týdnu. „Záleží také, kdy přijme pan prezident pana premiéra s mou demisí,“ uvedla.

Zdroj: ČTK. Hubáčková očekává, že Hladíkovi předá MŽP v příštím týdnu. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hubackova-ocekava-ze-hladikovi-preda-mzp-v-pristim-tydnu/2266671

Jednání SMS ČR na půdě MMR o penězích pro hasiče z IROP | V úterý 4. 10. se na půdě Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) sešli zástupci IROP, MMR, Ministerstva vnitra, Hasičského záchranného sboru, Národní sítě místních akčních skupin, SMS ČR a SMO ČR, aby prodiskutovali otázku financování jednotek požární ochrany z dotačního titulu IROP.

Zdroj: SMS ČR. Jednali jsme na MMR o penězích pro hasiče z IROP. Dostupné z: https://www.smscr.cz/o-sms-cr/aktuality/jednali-jsme-na-mmr-o-penezich-pro-hasice-z-irop-3069cs.html

Další stovky milionů míří z MŽP na podporu projektů obcí | Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková schválila 30. září dvě stovky projektů s dotací v celkovém objemu 800 milionů korun. Obce peníze použijí na energetické úspory u svých budov, na lepší hospodaření s vodou nebo na rozvoj elektromobility. Většina peněz jde z Národního plánu obnovy.

Zdroj: MŽP. Obce ušetří na energiích i hospodaření s vodou. Další stovky milionů míří na podporu jejich projektů. Dostupné z: https://www.mzp.cz/cz/news_20220930_Obce-usetri-na-energiich-a-vode 

LETEM SVĚTEM

 

Samosprávy pod palbou falešných soudních předvolání | Obdrželi jste v posledních dnech elektronickou poštou soudní předvolání, které se na první pohled jeví všelijak, jen ne důvěryhodně? Pak nejste sami. Řada samospráv obdržela výzvu, která se vydává za oficiální dokument, podepsána je údajně některým z mediálně známějších představitelů Policie ČR a hrozí se v ní různými neblahými následky včetně zařazení na jakýsi seznam sexuálních delikventů. Těžkou hlavu si z předvolání rozhodně nedělejte, doporučujeme pouze zachovat obezřetnost a zvážit návštěvu našeho webináře věnovaného IT gramotnosti & fake news.

Zdroj: SMS ČR & Novinky.cz. Míříte na seznam sexuálních delikventů. Policie varuje před falešným e-mailem. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-mirite-na-seznam-sexualnich-delikventu-policie-varuje-pred-falesnym-e-mailem-40410908 

Na konferenci OECD se věnovali budoucnosti venkova | Rozvoj venkova a vytváření udržitelných, odolných a prosperujících regionů nejen ve stínu energetické krize a války na Ukrajině. To byla hlavní témata konference Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která se konala v závěru září v irském Cavanu. Za Českou republiku vystupoval jako řečník ve dvou panelových diskuzích náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň.

Zdroj: MMR. Náměstek Sršeň na konferenci OECD: Venkov můžeme posunout o 20 let dopředu. Dostupné z: https://www.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/namestek-srsen-na-konferenci-oecd-venkov-muzeme-po

Malé energetické úspory dovedou ušetřit až 20% nákladů na energie | Tzv. „malé" energetické úspory jsou sadou opatření, kterou můžeme učinit bez větších investičních nákladů a ušetřit až 20% nákladů za energie. Začít s nimi na Vašich úřadech, v kancelářích či domácnostech můžete bez váhání hned. Některé vyžadují jen otočit kohoutkem, jiné minimální investici. Ale určitě se vyplatí.

Zdroj: Obec 2030. Malé energetické úspory pro samosprávy i domácnosti. Dostupné z: https://obec2030.cz/male-energeticke-uspory/

SMS ČR vyjednalo s Českou poštou navýšení příspěvku na provozování pošty Partner | Letos již potřetí se sešla předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková se zástupci České pošty, s.p., Miroslavem Štěpánem a Borisem Šlosarem. Již druhým rokem se totiž naše sdružení intenzivně zasazuje o navýšení příspěvku obcím provozujícím poštu Partner. Téma jednání tak bylo jasné.

Zdroj: SMS ČR. Vyjednali jsme s Českou poštou navýšení příspěvku na provozování pošty Partner. Dostupné z: https://www.smscr.cz/o-sms-cr/aktuality/vyjednali-jsme-s-ceskou-postou-navyseni-prispevku-na-provozovani-posty-partner-3065cs.html

pozvánka

 

Konference Komunitní energetika a adaptace na klima | Zdražování energií a nepříjemná závislost na jejich dovozu nás nutí přemýšlet nad soběstačností, vlastní výrobou i sdílením energie. Pojďte s námi probrat, jaké možnosti nabízí komunitní energetika a jak ji začlenit do celkové adaptace města na změnu klimatu. Konference proběhne 2. listopadu v Praze. Akce je zdarma, ale je nutné se předem registrovat na webu.

Zdroj: Adapterra Awards. Konference Komunitní energetika a adaptace na klima. Dostupné z: https://www.adapterraawards.cz/cs/Konference

SLADKÁ TEČKA

 

Na 3,2 miliard korun z IROPu na speciální vybavení školních učeben dosáhne více žadatelů | Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se sešel se zástupci Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Asociace krajů ČR a MŠMT kvůli nastavení parametrů výzvy IROP na zkvalitňování zázemí pro výuku na základních školách. Dohodli se, že limit celkových způsobilých výdajů na projekt bude v rozmezí od 3 do 50 milionů korun.

Zdroj: MMR. Bartoš: Na podporu z IROPu na speciální vybavení školních učeben dosáhne více žadatelů. Ve výzvě je připraveno 3,2 miliardy korun. Dostupné z: https://www.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/bartos-na-podporu-z-iropu-na-specialni-vybaveni-sk


Zaujal vás Starostův infoservis a chcete se přidat k jeho odběratelům, abyste ho na začátku každého týdne našli ve své e-mailové schránce? Stačí vyplnit jednoduchý formulář a náš newsletter vám budeme zasílat automaticky.ZVEME VÁS NA NAŠE WEBINÁŘE
PRO OBCE A ŠKOLY

SMS ČR Vzdělávání je tu pro vás

Přístupné a srozumitelné vzdělávání v širokém spektru témat? To je projekt SMS ČR Vzdělávání, v rámci kterého nabízíme online i prezenční kurzy pro obce i školy. 

Těšíme se na viděnou!

 

 

 

 

SMS ČR Vzdělávání
Vzdělávací kurzy
pro obce a školy
Na začátek stránky

Tyto webové stránky používají ke svému fungování soubory cookies.
Kliknutím na tlačítko "Povolit všechny cookies" nám umožníte použití cookies pro analytické a marketingové účely. Pokud chcete přijmout používání pouze nezbytně nutných cookies, klikněte na tlačítko "Odmítnout volitelné cookies". Kliknutím na odkaz "Podrobné nastavení" máte možnost si cookies nastavit podle sebe a případně vybrat souhlas k těm typům cookies, které nejsou nezbytné pro fungování webu.

Podrobné nastavení