SMS-služby provozují pro klienty svých pověřenců z řad škol bezplatnou právní poradnu, v níž působí odborníci s rozsáhlou teoretickou i praktickou zkušeností.
Právní poradna pro školy se věnuje všem typům právních problémů, se kterými se vedení škol při své činnosti setkává.
Oslovit ji můžete na adrese skolavpravu@sms-sluzby.cz.
Odpovědi na položené dotazy zpracováváme obvykle ve lhůtě 5 pracovních dnů.
Právní poradna pro školy je zajišťována ve spolupráci s AK Tycová a partneři.
Naše škola má cca 640 žáků a odpočet z přímé pedagogické činnosti tak vychází výchovné poradkyni (dle nařízení vlády č. 75/2005 sb.) na čtyři hodiny. Na naší škole ovšem působí výchovné poradkyně dvě. Mají mezi sebe rozdělenu náplň práce, jedna se zaměřuje na kariérní poradenství, druhá spíše na výchovné poradenství. Jedna splňuje kvalifikační předpoklady (je zařazena do 13. třídy), druhá má studium výchovného poradce pouze v rozsahu 110 h. a předpoklady tak nesplňuje (je zařazena ve 12. třídě). Práci mají ovšem obě rozdělenu rovnoměrně. Mohu mezi obě rozdělit rovnoměrně i zmíněný odpočet? Tzn. oběma ubrat dvě hodiny přímé pedagogické činnosti?
V případě snížení týdenního rozsahu přímé pedagogické činnosti je podstatné, v jakém poměru mají obě výchovné poradkyně mezi sebou rozdělenou náplň práce. Ust. § 3 odst. 4 nařízení vlády č. 75/2005 Sb. o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků přímo hovoří o počtu přidělených žáků nebo tříd.
Pokud mají výchovné poradkyně rozdělenou pracovní náplň ve stejném poměru žáků či tříd, je vhodné či přímo nutné snížit týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti u každé z nich stejnoměrně, tedy o 2 hodiny.
Pokud se množství žáků nebo tříd u těchto výchovných poradkyní liší, je nutné snížit rozsah týdenní přímé pedagogické činnosti v poměru k náplni jejich práce.
Dodržet tento způsob dělení snížení přímé pedagogické činnosti je nutné dodržet s ohledem na výše uvedené znění nařízení a zároveň s ohledem na dodržení zásady rovnosti vyplývající z § 16 odst. 1 zákoníku práce.
„Zaměstnavatelé jsou povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, odměňování za práci a o poskytování jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty, o odbornou přípravu a o příležitost dosáhnout funkčního nebo jiného postupu v zaměstnání.“